غارهای تاریخی

غارهای تاریخی

 

 

 

 

پیر غار

در جنوب روستای ده چشمه به فاصله ی 6 کیلومتری فارسان و 38 کیلومتری جنوب غربی شهرکرد گردشگاهی به غایت مصفا و مفرح آرمیده است. بر روی قسمتی از این تپه سنگی مشرف به این گردشگاه، سه کتیبه به خط نستعلیق به دستور خسرو خان سردار ظفر و سدراراسعد بختیاری حک شده است. مجموعه عوامل گردشگاه عبارتند از:

  1. کتیبه های ارزشمند تاریخی
  2. چشمه ی پر آب
  3. سایه سار درختان
  4. آبشار زیبا وبلند
  5. کوه های اطراف
  6. غار موجود در محل که از نظر مذهبی مورد توجه اهالی می باشد.

 

 برای مشاهده گالری تصاویر پیرغار کلیک نمائید.

بازگشت به بالای صفحه

 

غار منج

 این غار در مسیر روستای منج -قلعه مدرسه واقع گردیده است. این غار موردا ستفاده انسان های اولیه غار نشین بوده و ابزارآلاتی چون تیغه های ساده، دندانه دارنوک پیکان سنگی و درفش بدست آمده است.

 

 برای مشاهده گالری تصاویر غار منج کلیک نمائید.

بازگشت به بالای صفحه

 

غار سراب

غار سراب در 56 کیلومتری جنوب غربی شهرکرد و حدود 7 کیلومتری شهر باباحیدر در مسیر دره ای زیبا، در مجاورت روستای امیدآباد قرار گرفته است. این غار شگفت انگیز دو دهانه دارد و به دلیل وجود موانع طبیعی بیش از 600 متر از آن قابل دسترسی نیست. از یکی از دهانه های غار، آبی خروشان و خنک بیرون می آید. ارتفاع سقف غار در بعضی از نقاط به 15 متر می رسد. در دالان طویل غار قندیل های آهکی زیبا به وفور وجود دارد.

 

 برای مشاهده گالری تصاویر غار سراب کلیک نمائید.

بازگشت به بالای صفحه

 

غار یخی چما

در فاصله 25 کیلومتری چلگرد در نزدیکی روستای شیخ علیخان، یکی از نادرترین و اعجاب انگیزترین غارهای منطقه به نام غار یخی چما با قندیل های فراوان یخی واقع شده است. از زیر یخ های این غار، چشمه ای با آب سرد در جریان است که نهایتا به سد کوهرنگ می ریزد. قرار گرفتن در دره های عمیق و انباشت حجم برف های چندین ساله در این مکان سبب شده قندیل های یخ و توده های عظیم برف به صورت دائمی و در تمام فصول سال باقی بمانند.

 

 برای مشاهده گالری تصاویر غار یخی چما کلیک نمائید.

بازگشت به بالای صفحه

 

غار خراجی

در حد فاصل روستای شمس آباد -خراجی -که تنگ خراجی نامیده میشود - تعدادی غار و پناهگاه سنگی وجود دارد، که آثار آن متعلق به ادوار پیش ازتاریخ در آنها شناسایی شده است.

 

 برای مشاهده گالری تصاویر غار خراجی کلیک نمائید.

بازگشت به بالای صفحه

 

غار آقا سید عیسی فارسان

این غار مهم ترین غار منطقه به حساب می آید که در بیدگل واقع است و از طریق فارسان قابل دسترسی می باشد . این غار مسیر باریک و درازی داشته و در میان آن دریاچه زیبایی وجود دارد . در نزدیکی این غار چشمه ای از داخل زمین می جوشد . غار آقا سید عیسی نیز مانند پیرغار دارای اهمیت مذهبی بوده و مورد احترام اهالی منطقه است .

 

 برای مشاهده گالری تصاویر غار آقاسید عیسی کلیک نمائید

/ 0 نظر / 49 بازدید